Dane z Ministerstwa Zdrowia

Wpadły mi ostatnio w ręce wizualizacje surowych danych publikowanych przez Ministerstwo Zdrowia. Dane są opracowywane przez pana Mateusza Szymańskiego i można je znaleźć pod adresem https://linktr.ee/szymanski.

Popatrzmy na pierwszą mapkę prezentującą nowe zakażenia (czytaj: pozytywne wyniki testów PCR). Jest to średnia z ostatnich 7 dni – stan na 19 grudnia 2021 r.

../../_images/msz-nowe-zakazenia.png

I teraz zestawmy to sobie z drugą mapką prezentującą poziom „wyszczepienia” (korektor pisowni nie zna nawet takiego słowa…):

../../_images/msz-poziom-wyszczepienia.png

Przypominam: oficjalne dane z Ministerstwa Zdrowia!

Mamy też inne ciekawe wykresy. Np. liczba hospitalizacji w ujęciu rok do roku. Kolorem niebieskim zaznaczony jest rok 2020, kolorem brązowym 2021. Mamy przesunięcie w czasie, bo w tym roku jesień była bardzo ciepła (w szczególności październik):

../../_images/msz-hospitalizacje.png

Kolejny wykres: nowe potwierdzone przypadki rok do roku. Pole pod wykresem pokazuje nam sumaryczną liczbę przypadków w danym roku.

../../_images/msz-nowe-potwierdzone-przypadki.png

No i w końcu najważniejsza miara, bo obiektywna i trudna do przekłamania: zgony rok do roku. Patrząc na wartości widzę, że są to „zgony z” a nie „zgony na” Covid.

../../_images/msz-zgony.png

I ostatni wykres: rozkład zgonów w całej „pandemii” w poszczególnych kategoriach wiekowych:

../../_images/msz-zgony-a-wiek.png

Zwróćmy uwagę na na kategorię wiekową poniżej 30 lat.

Generalnie widać, że akcja szczepień odnosi spektakularny sukces…