Adventus

Kiedy zacząć jeśli nie z początkiem roku? Liturgicznego. Roku, który zaczyna się okresem znanym jako Adwent – potocznie rozumianym jako okres oczekiwania. Jak się jednak dowiedzieliśmy na dzisiejszym kazaniu słowo adwent, z łacińskiego adventus znaczy zgoła coś innego:

../../_images/adventus-slownik.jpg

Pięknie słada mi się to w jedną całość, bo wszystko co mi chodzi po głowie, o czym chciałbym tu napisać, gdzieś tam ma bliższe lub dalsze odniesienia właśnie do czasu przyjścia, przybycia czy świtu. Nie wprost i nie w oczywisty sposób, ale powiązanie jest wyraźne i logiczne. Dodatkową motywacją jest dzisiejszejsza Ewangelia:

Spojrzyjcie na figę i na wszystkie drzewa. Gdy już z siebie owoc wydają, wiecie, że już blisko jest lato. Tak i wy, gdy ujrzycie, że się to będzie działo, wiedzcie, że blisko jest królestwo Boże. Zaprawdę mówię wam, że nie przeminie to pokolenie, aż się wszystko ziści. Niebo i ziemia przeminą, ale słowa moje nie przeminą.

—[Łk 21:29-33]

Jednoznaczna zachęta do czytania znaków. Znaków czasu. Nie znamy dnia i godziny, ale jednak mamy czytać znaki. No to będziemy. Wróć! To nie tak, że mam zamiar umieszczać tu jakieś własne analizy, bo nie takie są moje zadania zawodowe ani zainteresowania ani talenty. Myślę bardziej o przybliżaniu pracy analitycznej wykonywanej przez inne osoby. Pracy, która choć jest bardzo interesująca i wiele wyjaśniająca to jednak przemilczana. Bardzo być może, że właśnie dlatego przemilczana, że wyjaśnia zbyt dużo, zbyt kompleksowo. Mógłbym się więc posłużyć zasadniczo narzędziem typu mikro blog i faktycznie umieszczać tylko odnośniki do interesujących materiałów. Robiłem tak w przeszłości korzystając z konta na Twitterze. Niestety platformy te stają się coraz bardziej narzędziem realizacji totalnej kontroli, dlatego dobrze będzie omijać je szerokim łukiem, pozostawiając sobie swobodę wypowiedzi. Z drugiej strony możliwość dodania, choćby minimalnego komentarza i/lub wyjaśnienia będzie bardzo pomocna. Ostatecznie więc stanęło na Sphinx – narzędziu do tworzenia dokumentacji wraz z dodatkiem ABlog.

A więc: zaczynamy!

../../_images/starter-pack.jpg
Następny wpis:
Rorate cæli